گفتگو با کارشناسان
خدمات بین ماشینی (M2M)

خدمات بین ماشینی (M2M)

بی شک بهترین زیر ساخت برای برقراری اتصال داده ای بین دستگاه‌ها و ماشین‌های مختلف متحرک که در محدوده جغرافیایی وسیعی گسترده شده اند و یا ماشین‌هایی که امکان دسترسی به ارتباطات داده از‌طریق سایر خطوط مانند خطوط زمینی، ماکروویو و غیره را ندارند، خدمات بین ماشینی بر بستر شبکه پهن باند موبایل است. خدمات بین ماشینی رایتل بستری به وجود می‌آورد که در آن دستگاه‌های مختلف از وسایل نقلیه و توربین‌ها گرفته تا دوربین‌های نظارتی، بیلبوردهای تبلیغاتی و تابلوهای نمایش اطلاعات شهری از‌طریق نسل‌های پیشرفته مخابراتی رایتل (3G و بالاتر) به یکدیگر متصل ‌شوند. خدمات بین ماشینی رایتل با تعرفه‌های متناسب با نیاز مشتریان طراحی شده است که در این بستر، داده‌ها با‌امنیت بیشتر و سرعت بسیار با‌لاتری نسبت به فناوری‌های پیشین شبکه‌های موبایل، از قبیل GPRS منتقل می‌شوند. همچنین امکان مدیریت و کنترل دستگاه‌ها از راه دور نیز تسهیل می گردد.

قابلیت‌ها

اتصال دستگاه‌ها و ماشین‌های مختلف از راه دور بر روی یک بستر واحد

امنیت بالا به‌ دلیل عدم استفاده از زیرساخت های عمومی نظیر اینترنت

تبادل داده با سرعت‌های بالا (بر بستر شبکه پهن باند موبایل رایتل) با استفاده از بسته‌های خدمات بین ماشینی

مزایا

افزایش کارآیی در مدیریت و کنترل دستگاه‌ها / ماشین‌ها (اموال سازمان‌)

اتصال دایم دستگاه‌ها حتی در حین حرکت

کاهش هزینه‌های کنترلی

افزایش امنیت و ایمنی دستگاه‌ها با دریافت اخطار‌های ضروری

تسهیل جمع آوری داده های عملیاتی سازمان به طور دقیق و در‌لحظه

حفظ امنیت داده‌های ارسالی بدون نیاز اتصال به اینترنت بر بستر امن شبکه نسل‌های پیشرفته مخابراتی رایتل (3G و بالاتر)

کاربردها

شرکت رایتل آمادگی دارد تا با کمک دیگر عناصر موثر در زنجیره تامین فناوری خدمات بین ماشینی راهکارهای متنوعی را بر این بستر ارایه نماید، همچنین امکان ارایه راهکارهایی نوآورانه متناسب با نیاز خاص هر سازمانی وجود خواهد داشت. برخی از راهکارهای متداول در حوزه خدمات بین ماشینی به شرح ذیل می باشد:
نظارت و مانیتورینگ امنیت

نظارت از راه دور همواره یکی از دغدغه‌های سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و عملیاتی بوده است. با استفاده از ارتباط بین ماشینی، این امکان فراهم می شود که اطلاعات تجهیزات نظارتی در قالب محتوای صوتی، تصویری و دیتا به مراکز کنترل منتقل شود. اغلب مکان‌هایی که نیاز به این‌گونه نظارت‌ها دارند، در موقعیت‌های جغرافیایی هستند که مستقر نمودن نیروی انسانی برای نظارت با صرف هزینه‌های بالا همراه است و علاوه بر آن شرایط محیطی و مکانی به گونه ای است که در برخی موارد امکان نظارت مستقیم حضوری، غیر ممکن است. در چنین شرایطی پیشنهاد می شود از راه حل‌های مبتنی بر خدمات بین ماشینی که قابلیت اجرا با هزینه پایین دارند، استفاده شود. علاوه بر آن پهنای باند مورد نیاز برای انتقال تصاویر و ویدئو تنها ازطریق فناوری‌های باند وسیع مانند نسل‌های سوم و چهارم شبکه تلفن همراه امکان پذیر بوده و برای نسل‌های گذشته میسر نمی باشد. برخی از موارد کاربرد خدمت بین ماشینی در حوزه نظارت و مانیتورینگ امنیت، به شرح زیر می‌باشد:

  • دوربین‌های نظارت تصویری و امنیتی مراکزی چون بانک‌ها، سکوهای نفتی، مناطق و شهرک‌های صنعتی و مسکونی
  • مانیتورینگ زیرساخت‌‌های حیاتی در صنایع مختلف مانند نیروگاه‌های برق، سکوهای نفتی و سایت‌های مخابراتی
  • کنترل و نظارت بر ناوگان‌های حمل و نقل
  • مانیتورینگ محیط‌ های صنعتی و پارامترهای هواشناسی
کنترل هوشمند مصرف انرژی

درحال حاضر اندازه گیری هوشمند انرژی به دلیل محدود بودن منابع تولید انرژی و کنترل و بهینه سازی میزان مصرف، سهولت در گزارش گیری میـزان مصرف و صدور قبض، در بحث زیرساخـت‌های تولید انرژی مورد توجه قرار گرفـته است. با استـفاده از خـدمـات بین‌ ماشینی امکان جمع آوری دیتا در ارتباط با انرژی مصرفی و ماینتورینگ میزان مصرف فراهم می‌شود و به جای استفاده از منابع انسانی این اطلاعات به‌صورت اتوماتیک و از راه دور جمع‌آوری می شود. علاوه بر آن مصرف کنند‌گان انرژی نیز می‌توانند نظارت بیشتری بر مصرف و کنترل هزینه‌های خود داشته باشند. امکان کنترل اتوماتیک میزان مصرف انرژی نیز با استفاده از راهکارهای ترکیبی خدمات بین ماشینی، سنسورهای اندازه‌گیری، پارامترهای محیطی و نرم افزارهای جمع آوری دیتا وجود دارد، به‌طوری که میزان استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی به میزان مطلوب بودن دمای محیط صورت پذیرد.

کنترل و پایش سلامت

در برخی از بیماری‌های شایع دنیای مدرن امروزه، نیاز به پایش و گزارش مداوم پارامترهای بیمار چون ضربان قلب، فشار خون، میزان قند‌خون و غیره به پزشک و یا مراکز درمانی وجود دارد تا درصورت ضرورت، تغییرات مورد نیاز در پروسه درمانی و داروهای تجویز شده انجام پذیرد. با استفاده از خدمت بین ماشینی این امکان برای بیماران و مراکز درمانی فراهم می‌شود تا پارامترهای اندازه گیری‌شده جمع‌آوری و به مراکز درمانی منتقل شود.

نقل و انتقال در خدمات بانکی

امکان انتقال امن و به هنگام تراکنش‌های بانکی یکی دیگر از کاربردهای استفاده از این فناوری می‌باشد. علاوه بر این در کلیه دستگاه‌های فروش اتوماتیک نیز می‌توان به منظور ردیابی خریدهای انجام شده و موجودی کالای دستگاه‌ها، از آن استفاده نمود.

✔ جهت اشتراک سرویس با بخش فروش تجاری از طریق ایمیل B2Bsales@rightel.ir تماس حاصل نمایید و یا فرم ثبت سفارش سرویس را از اینجا تکمیل نمایید.